V předchozích týdnech si páťáci vyzkoušeli jejich znalosti a dovednosti ve dvou soutěžích.
První z nich byla soutěž Finanční gramostnost, která je podpořena Ministesrtvem školství, mládeže a tělovýchovy. Ve školních kolech soutěží žáci jako jednotlivci. Tři nejlepší z nich se stávají členy školního družstva, které pak soutěží týmově v okresním kole a v případně dalšího postupu i v kole krajském nebo celostátním finále.
Schopnosti logického uvažování a programování si žáci vyzkoušeli v soutěži iBobr. Ta přináší soubor 12 úkolů, které musí žáci pochopit a zvolit správné řešení. Část úkolů je věnována jednoduchému programování. Náročnost je stížena například počtem zadaných kroků v postupu.
Ing. Petr Černošek
ředitel
Žáci ze ZŠ Tichá se zúčastnili výstavy k 80. výročí SK Tichá, oddílu kopané. Paní Alena Korčeková je provedla historií tohoto oddílu i sportu v obci Tichá. Na výstavě si mohli prohlédnout řadu historických fotografií a dokumentů. Někteří žáci dokonce na fotografiích rozpoznali své rodiče či prarodiče. Výstava ukazuje nejen sportovní úspěchy, ale také význam fotbalu pro obec. Výstava je otevřena i pro veřejnost, a proto ji doporučujeme všem zájemcům. Neváhejte a přijďte si prohlédnout tento jedinečný pohled do minulosti.
Pokud máte jakékoliv materiály k tichavskému kostelu, tak kontaktujte p. Korčekovou, která již chystá další výstavu. Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Mgr. Hana Horáková
třídní učitelka 4. třídy
aneb enviromentální projekt výuky s názvem Tropičtí členovci. Když přijela do naší školy paní Hlaváčová z Muzea Beskyd Frýdek-Místek s akvárii, spustila se malá panika mezi dětmi. Některé byly vyděšené, jelikož brouci nepatří mezi jejich oblíbená zvířata, jiné naopak nadšené.
Žáci 4. a 5. r. se dozvěděli nejen spoustu informací o fauně v tropech a subtropech, pravěké atmosféře, ale především o stavbě těla, končetinách, speciálních očích a dalších výjimečných charakteristikách členovců.
Výjimečným zážitkem zcela jistě byla možnost si mnohé brouky osahat, pohladit, zjistit, jak křehká tato zvířátka mohou být. Strašilky ostruhaté, lupenitky filipínské a mnohonožky se procházely po dětských dlaních a pažích. Děti porovnávaly jejich velikost, tvar, zbarvení či počty končetiny u mnohonožek a stonožek. Mnozí žasli nad velikostí švábů nebo kraba japonského.
Děkujeme za tuto příležitost a budeme se těšit na další neobvyklé zástupce živočichů naší planety.
Mgr. Marcela Žingorová
třídní učitelka 5. třídy
Na konci školního roku 2023/2024 vyhrála druhá a třetí třída poukaz na návštěvu Muzea nákladních automobilů. V úterý 12. listopadu obě třídy odjely do Kopřivnice, na naplánovanou exkurzi s očekáváním nových zážitků. Hned na začátku prohlídky se žáci seznámili s historií muzea a dozvěděli se, jakým způsobem vzniklo. Zjistili, že muzeum je věnováno především automobilce Tatra, která patří mezi významné české výrobce s dlouhou tradicí.
Během prohlídky si děti prohlédly různé druhy vozidel, která jsou v muzeu vystavena. Zaujaly je zejména hasičské vozy, vojenská vozidla a také dopravní auta, která se dříve používala k běžné přepravě osob nebo zavazadel. Viděly nejen staré historické vozy, ale i modely, které hrály důležitou roli v různých obdobích.
Po prohlídce na děti čekal úkol – jejich cílem bylo vyhledat zajímavosti o vybraných vozidlech a zjistit, k čemu všechna sloužila a jaký měla význam. Aktivita děti velmi bavila, dozvěděly se mnoho nového a při řešení úkolů měly možnost zapojit svou zvídavost a kreativitu.
Mgr. Hana Horáková
třídní učitelka 4. třídy
Ve středu, 13. 11., prožily děti 2. a 3. třídy neobvyklé zpestření svého vyučovacího dne. Díky paní Zuzaně Hlaváčové z Muzea Beskyd FM zažily program s názvem Hodinka s hadem.
Nejprve se děti dozvěděly spoustu informací o hadích rekordmanech a samozřejmě také o hadech žijících u nás. Mohly si ochytat hadí kůži, prohlédly hadí kostru i vycpané hady. Poté přišel vrchol celého programu a to seznámení s opravdovou užovkou. Po krátkém povídání si děti mohly užovku nejen pohladit, ale také pochovat, což samozřejmě vzbudilo obrovské nadšení. I ty děti, které měly z počátku trochu strach, si nakonec zvládly užovku alespoň prstem pohladit. Na konci byl samozřejmě i prostor pro dotazy, kterých byla opravdu spousta.
Myslím, že nejeden žák si nyní bude přát chovat doma skutečnou užovku.
Paní lektorce moc děkujeme za program, který děti opravdy nadchnnul a už nyní se těšíme na další spolupráci.
Mgr. Kateřina Horáková, DiS.
třídní učitelka 3. třídy
Den válečných veteránů se slaví celosvětově 11. listopadu, u příležitosti konce první světové války. Květy vlčího máku pokrývaly hroby vojáků padlých na západní frontě a staly se proto symbolem tohoto svátku.
Také žáci 5. ročníku naší základní školy se sešli se zástupci obce 11. listopadu v 11h u Památníku občanů Tiché padlých ve Velké válce, aby si připomněli odvahu a odhodlání nejen těchto lidí, ale i jejich rodin. Mezi jmény uvedenými na památníku se našla i dvě, která patří do rodin dvou našich žáků.
K pamětem událostí z let 1914 -1918 přidaly děti recitaci básně a zapálily svíčky. Největším zážitkem pro ně však bylo setkání s „vojákem“ v uniformě z této vojny, potěžkání dobové flinty i bodáku. Obdivovaly také válečné kříže a další vyznamenání, která jsou dnes již vzácná.
Mgr. Marcela Žingorová
třídní učitelka 5. třídy