csendepluk

Základní škola

Aktuality

Seznam přijatých/nepřijatých dětí do MŠ

Matematika nebo tělocvik?

Tuhle otázku si dnes kladli žáci z první třídy po své aktivní hodině matematiky.

O tom, že vyučování nemusí probíhat jen ve školních lavicích, se děti z první třídy přesvědčují poměrně často. Dnes celá třída využila krásného jarního počasí a vyrazila procvičovat své znalosti do terénu. To, co se zpočátku zdálo jako jednoduchý úkol, tedy správně vypočítat matematické příklady, se po pár minutách strhlo v napínavý souboj. Všichni běhali, počítali, kontrolovali výsledky svých spoluhráčů, pomáhali si a hlavně se skvěle bavili.

Celý školní rok je pro děti, a pro prvňáčky zvlášť, extrémně náročný a sil už na jeho konci ubývá. Proto není nic lepšího, než dětem výuku ozvláštnit a připravit pro ně aktivity, u kterých zase vybité baterky pořádně dobijí a zároveň hravou formou procvičí to, na čem už řadu školních týdnů pracují. 

A věta: "To byla nějaká strašně rychlá matematika!" po tom, co je za dětmi vypočítaná obrovská spousta příkladů, je tou největší odměnou nejen pro děti. 

 

Mgr. Kateřina Horáková, DiS.

třídní učitelka 1. třídy

Pasování prvňáčků na čtenáře

Branný den ve škole

Přestože žijeme v míru, nejsme přímo ohroženi válečným útokem, měli bychom mít určité povědomí o široké škále činností, které zajišťuje armáda. A nejen to – umět poskytnout první pomoc či se umět ubránit, je součást našich znalostí a schopností.

V tomto duchu se v pátek 19. 5. během celého dopoledne uskutečnil branný den ve spolupráci s jednotkou Armády ČR z Hranic na Moravě, která hned po ránu vyvolala minimálně zvědavost nejen u žáků zdejší školy, kantorů, ale i místních, kteří mohli sledovat průjezd vojenských vozidel. Největší respekt a zájem nejspíš také patřil Tatře 815, která se právě vrátila z bojového cvičení a obdiv náleží řidičům, kteří se do úzkých uliček parádně vmístili a mohli tak dětem ukázat, co skrývá.

Školní prostor byl rozdělen na několik stanovišť, kde si všichni potěžkali zbraně různé ráže, od pistolí po kulomet a granátomet. Zvláště chlapce bavilo pod dohledem profesionálních vojáků zbraně správně držet. Nasoukali jsme se do výstroje, která společně se zbraněmi může vážit víc než malé dítě. Zjistili, jak vlastně vypadá minomet a jaký má dosah.

U vozidla vojenských zdravotníků si vyzkoušeli vše, co se dá běžně využít v běžném životě, a to je pomoc poraněným, obvazování ran, fixace končetin i celého těla postiženého atakou či přenos zraněného ve speciálních nosítkách. Důležitou součástí byla ukázka stabilizované polohy, kterou jsou i děti schopny zabezpečit, či masáž srdce. Nebylo pro všechny snadné si na figurínách tuto masáž zkusit a udržet dané tempo.

Pro mnohé bylo prvním seznámením i možností vyzkoušet si bojovou a obrannou techniku musado, která probíhala v tělocvičně, společně se správnými pády či kotouly na žíněnkách. Po krátké rozcvičce a názorných ukázkách trénovali i několik jednoduchých obranných úderů, které se mohou hodit při jakémkoli napadení, které může nastat v cizím prostředí, v přítmí nebo v nákupních centrech.

Žáci byli poté odměněni sladkostí, odnesli si mimo vzrušujících zážitků nové poznatky, zkušenosti a drobný dárek.

Primární však bylo informovat o tom, že nejlepší by byl život bez nutnosti veškerou tuto techniku použít, nemířit na jiného člověka zbraní, nebát se a umět pomoci a žít život v klidu. Vždyť i vojáci, byť speciálně vycvičeni, jsou lidé s úsměvy na tvářích užívající si obyčejných dnů.

 

Mgr. Marcela Žingorová

třídní učitelka 5. třídy

Stříbro v kapse!

Slzy, vztek, pot, podpora, napětí a úleva. Talent. A dřina. To vše jste mohli najít na fotbalovém hřišti ZŠ Šoupala v Ostravě, kde se 11. května konal 24. ročník krajského finále McDonald´s Cup 2022/2023.

Krásné slunečné počasí. Nervózní a dychtiví hráči ve třech kategoriích – malotřídky, kat. A žáků 1.-3.r a kat. B žáků 4. a 5. ročníků. Na naší soupisce zněla již známá jména: M. Bartoň, M. Bok, N. Geryková, A. Mikesková, V. Piskoř, M. Vykydal, T. Kundrát, J. Trinkewitz, Š. Vaněk, Š. Krpec, S. Štefek a gólman M. Vaněk.

Jako lev se bili v každém zápase.  Kluci a holky naší školy se střídali v rychlém sledu a nemálo míčů skončilo v síti. Pak přišel zápas o 3. místo s žáky ZŠ Dělnická z Karviné. Bylo to napínavé do poslední sekundy. Remíza v základním hracím čase se sebou stále nesla naději. Penalty. Naši se drželi kolem ramen jako kdysi čeští hokejisté na MS, oči upřené na míč, hráč a gólman, ruce v pěst. Všude kolem je sledovalo i cizí publikum z dalšího hřiště. A štěstíčko stálo při nás, když malý Šimon proměnil poslední šanci na vítězných 3:2. A opět radost i slzičky úlevy i pýchy, jaký že to máme tým.

Dřina, rady zkušených, nadání a neskutečné výkony je posunuly do hry o 1. místo. Po krátké pauze a poradě s trenéry M. Krpcem a R. Bokem následovalo finálové utkání. My versus „kluci z Baníku“. Jako by je najednou sevřely obavy, možná únava, prostě se nedařilo tak, jako v předešlých zápasech. Ani zapálení našeho gólmana a ostatních hráčů, ani obrovská podpora rodičů nepomohla, a první půle jasně patřila hráčům ZŠ Šoupala. Ve druhé půlce se hra zrychlila a chuť proměnit šance v góly byla velká. Nicméně ostravští hráči s převahou zvítězili a budou reprezentovat kraj v Uherském Hradišti na Svátku fotbalu.

Poslední podání rukou a čas vychutnat si pocity stříbrných fotbalistů. A také zářivý pohár, který si tak toužebně prohlíželi na začátku, byl naplněn šampaňským. S medailí na hrudi pak konečně mohli oslavit nejen 2. místo v kraji, ale i radost z fotbalu, získání cenných zkušeností a intenzivních zážitků.

Takto reprezentovali svou malou školu a obec. Jsme pyšní na tu správnou partu, která umí držet pospolu. A držíme jim pěsti v řadě dalších utkání, v jiných klubech.

Děkuji opět jejich trenérům a také Obecnímu úřadu Tichá za zajištění dopravy.

 

Mgr. Marcela Žingorová

třídní učitelka 5. třídy

Finanční gramotnost

Tolik diskutované  a propagované téma prolíná celým školním plánem už od nejnižších ročníků obsahem přizpůsobeným věku dětí. Minulý týden ve středu však do naší základní školy zamířili zaměstnanci banky s cílem žáky seznámit se základy hospodaření s penězi.

Aktivní komunikaci ve třetí, čtvrté i páté třídě doplňovala projekce postavená na jednoduchých pojmech pro ty mladší až po termíny běžné v bankovnictví, které byly žákům přiblíženy na konkrétních příkladech.

Leckdy to byly opravdu náročné otázky, jejichž odpovědi byly odměněny sladkostí či drobným dárkem pro ty nejvíce zapojené do lekce.

A jaký byl závěr? Neutrácet to, co nemám, zbytečně si nepůjčovat, a především přemýšlet, jak efektivně a bez dluhů vyjít s tím, co máme, co jsme si našetřili.

S pracovníky banky máme naplánovanou další výukovou lekci a věříme, že díky novým nápadům bude zajímavější pro větší počet žáků.

 

Mgr. Marcela Žingorová

třídní učitelka 5. třídy