4. třída

Uteklo to jako voda. Žáci 4. r. nastoupili v září do jiné třídy s novou třídní učitelkou, museli si na sebe v každodenní výuce zvyknout a najít tu správnou cestu, která je cílem.

A cíle byly jasné – získat nové vědomosti, dovednosti a respektovat ostatní. Také prohloubit učivo o vyjmenovaných a příbuzných slovech, o stavbě slova, protože se tím lépe navazovalo na rozpoznání rozdílů mezi předponami a předložkami. Přidali vzory podstatných jmen, způsob u sloves a pár triků, jak si lépe a rychleji zapamatovat náročné učivo v češtině i matematice. Rozšířili si pole znalostí o počítání do milionu i více, potýkali se s obtížnými slovními úlohami, čtením v grafech, tabulkách a jejich tvořením, s písemným násobením a dělením a tajemství řešení rovnic. Novým pojmem byly i zlomky, obsah a obvod v geometrii, které bylo zpočátku nad jejich síly. Selský rozum, rozvaha však často napomohly více než počítání s kalkulátorem. Esenciální je stále kvalitní čtení.

A jak si vedli v jiných předmětech? Velmi šikovně si poradili v tělesné výchově, zlepšili ohebnost, koordinaci, vytrvalost a předvedli své výkony v zápasech fotbalu, korfbalu i ve vybíjené. Některým se dařilo v soutěžích pěveckých a vědomostních. Bezvadně se zapojili do pěstitelských prací.

Čekají je ale další výzvy – vytrénovat paměť, obohatit slovník angličtiny i češtiny a vše používat i mimo školní lavice.

Paní učitelka Mgr. Marcela Žingorová