csendepluk

Aktuální informace z naší školy

Vánoční prázdniny

Vánoční prázdniny ZŠ a MŠ Tichá začínají v pátek 23. prosince 2022 a končí v pondělí 2. ledna 2023.

Vyučování začne v úterý 3. ledna 2023.

Provoz MŠ a školní družiny je v této době přerušen.

Ing. Petr Černošek

Soutěž v logické hře META-FORMS

Soutěž proběhla 16. listopadu 2022. Naše škola byla zastoupena 5 žáky paté třídy.

Formou soutěže bylo on- line setkání s konkurenty zúčastněných škol a individuální práce ve skládání dílků logické hry v určitém čase.

Naši žáci soutěžili proti žákům ze ZŠ Tyršová, Záhuní, Trojanovice, Lichnov a Veřovice.  Umístili jsme se na pěkném druhém místě. Po ukončení soutěže byl každý žák odměněn karetní hrou IQ.

Kateřina Kociánová

vedoucí vychovatelka školní družiny

Den válečných veteránů

Den 11. listopadu patří nejen Martinům, nýbrž si připomínáme i smutnější historickou událost. Tou je vzpomínka na všechny tichavské občany padlé v 1. světové válce. Pietního setkání se účastnili zástupci Obecního úřadu z Tiché, někteří místní pamětníci i žáci 5.r. s učiteli a p. ředitelem. Děti přednesly báseň Na polích flanderských a všichni byli obeznámeni s tehdejšími podmínkami života, zatěžkávací zkoušky obrany země a nasazení životů pro životy ostatních.

Krásnou připomínkou té doby byl p. Pavelka coby voják v dobové uniformě a fungující palnou zbraní, kterou si děti obtěžkaly a zjistily, jak náročná služba vojáků to musela být.

Po uložení věnce k památníku vedle hasičské zbrojnice jsme ještě s dětmi diskutovali o prarodičích či příbuzných, kteří v té době žili.

Mgr. Marcela Žingorová

třídní učitelka 5. třídy

Psovodi ve škole

V pátek 11.11. navštívili příslušníci Městské policie z Nového Jičína – psovodi naši školu a předvedli ukázku služební kynologie. Tento oddíl využívá ke své činnosti nenahraditelných schopností psů.

Děti shlédly práci psovodů, kdy pes podle pachových stop hledal a označil „pohřešovanou“ osobu, omamné látky či ztracené předměty (klíče, peněženku). Líbilo se nám také zadržení osoby nebo zadržení osoby s protiútokem.

Největší pozornost a potlesk získala ukázka výcviku poslušnosti psa, kdy povely „sedni, lehni, zůstaň, ke mně, k noze“ pes výborně ovládal. Děti pak porovnávaly tyto výkony služebního psa se svými pejsky.

Čtyřnozí parťáci byli za svou snahu oceněni potleskem a pohlazením.

Mgr. Dita Bezručová

třídní učitelka 2. třídy

Komiksy

V dnešní době přibývá dětí, které nemají velkou chuť ke čtení knih. Ale komiksy, to je něco jiného.

Naši čtvrťáci se setkali se spisovatelem a komiksovým scénáristou Jiřím Walkerem Procházkou a v hravém workshopu se dozvěděli, jak se komiksy vytvářejí, co vše se dělá v komiksové redakci a jak náročné je vytváření animovaných filmů.

A také si sami vytvořili svůj malý komiks.

Mgr. Marcela Valchařová

třídní učitelka 4. třídy

Cvrčci v muzeu - Janíčkova dobrodružství

Cvrčci se vydali autobusem do muzea ve Frenštátě p.R., kde na ně čekal program formou příběhu- jeden den malého chlapce pod horami.

Spolu s Janíčkem se děti dozvěděly, jak vypadal život na vesnici, seznámily se s činnostmi kolem domácnosti, s dětskými hrami a přírodou.

Příběh byl prokládán matematickými úkoly -děti si procvičily srovnávání (větší, menší, největští - např. u Janíčkových bratrů), vytváření množin předmětů se stejnými znaky (např. kolik je na dvorku čtyřnohých zvířat, kolik je na dvorku ptáků), jednoduché počítání do pěti (např. kolikrát zakukala kukačka na hodinách).Pro děti byl program velmi zábavný a obohacující.

Děkujeme MAP Frenštát pod Radhoštěm a muzeu ve Frenštátě pod Radhoštěm, že nám nabídl tento zajímavý program.

Mgr. Pavlína Buchtová

zástupkyně ředitele pro mateřskou školu